PCHS Class of 2021 Awards and Scholarships

        LOCAL SCHOLARSHIPS

The following individuals have been awarded a local scholarship. 

 

  1. 1. BOBBY AND MARTHA JACKSON SCHOLARSHIP($1,000)
  2. Kelsi Pack

 

  1. 2.VICKIE HOUCK MEMORIAL SCHOLARSHIP funded by the Friends of Peak Creek, Inc ($500)
  2. Shelley Whitaker

 

  1. LEE COOK MEMORIAL SCHOLARSHIP ($1000)
  2. Alex Turner

 

  1. BRYAN LEE AND MARY LYNN AKERS MEMORIAL SCHOLARSHIP ($1,000 each)
  2. Jozie Huff
  3. Alyran Meadows

 

  1. CAMERON FITZWATER MEMORIAL SCHOLARSHIP ($1,000 each)

 

  1. Kelsey Arnold
  2. Molly Cox
  3. Noah McCarty
  4. Lauren Viers

 

  1. EDGAR P. AND PAULINE BUNTS SCHOLARSHIP ($1,000 each)

 

  1. Cameron Bennett
  2. Elizabeth Peterson
  3. Greta Peterson
  4. Chayton Rollins

 

  1. MICHAEL T EDWARDS PCHS PRIDE SCHOLARSHIP ($400)

 

  1. Allyson Castle

 

  1. CRITZER ELEMENTARTY PTOSCHOLARSHIP ($250)
  2. Anna Freeman

 

  1. DUBLIN ELEMENTARY PTO SCHOLARSHIP ($250 each)

 

  1. Andrew Davis
  2. Chase Dotson

 

  1. PULASKI PANTHER SCHOLARSHIP by PES PTO ($500)

 

  1. Emma Cash

 

  1. RIVERLAWN ELEMENTARY PTO MEMORIAL SCHOLARSHIP ($150 each)

 

  1. Kendall Morrell
  2. Kerrigan Quesenberry

 

  1. JANIS CARTER SCHOLARSHIP SNOWVILLE ELEMENTARY($200)

 

  1. Brooklyn Porter

 

  1. JUDITH M. BARR SCHOLARSHIP SNOWVILLE ELEMENTARY ($200)
  2. Cameron Bennett

 

  1. PULASKI COUNTY HIGH SCHOOL PARENT-TEACHER                                                              ORGANIZATION SCHOLARSHIP ($1,000)
  2. a. Parker Covey

 

  1. 15. RICHARD LINEBERRY SCHOLARSHIP ($500 each)

 

  1. Julian Cregger
  2. Kerrigan Quesenberry

 

  1. CHRIS STEVENS MEMORIAL SCHOLARSHIP ($1,000 each)

         

  1. Jesse Boyd
  2. Ashlyn Kirtner

 

  1. DEBORAH LINKOUS MEMORIAL SCHOLARSHIP-BELSPRING

UNITED METHODIST CHURCH ($250 each)

  1. Lucy Martin
  2. Jesse Shane
  3. Kaedan Swecker
  4. Makenzie Wyrick

 

  1. THOMAS BROWN MEMORIAL SCHOLARSHIP ($500)

          Funded by the T.G. Howard Community Center

  1. Grace Bailey

 

  1. ELLAVESTER HOWARD MEMORIAL SCHOLARSHIP ($500)

          Funded by the T.G. Howard Community Center

  1. a. Kendall Morrell

 

  1. MARY MONTGOMERY MEMORIAL SCHOLARSHIP ($500)

          Funded by the T.G. Howard Community Center

  1. Karlee Newberry

 

  1. 21. JOSEPH REED MEMORIAL SCHOLARSHIP ($500)

          Funded by the T.G. Howard Community Center

  1. Ericka Snell

 

 

MATTHEW SHREWSBURY MEMORIAL SCHOLARSHIP ($500)

  1. Jesse Shane

 

 

  1. SHAWN CALLIS MEMORIAL SCHOLARSHIP ($1,000 each)
  2. Austin Hite
  3. Kayla Horne

 

 

  1. PATRICIA “PATTI” WRIGHT SCHILLIG SCHOLARSHIP ($3,000 each
  2. Kahlia Brown
  3. Janie Kapalka

 

LEAD THROUGH SERVICE SCHOLARSHIP ($2,500)

Funded through the CARES Act and by the PC Board of Supervisors, the County Administrator, the Assistant County Administrator, and County employees

 

  1. Ashlyn Kirtner

 

  LEAD THROUGH SERVICE SCHOLARSHIP ($10,000)

Funded through the CARES Act and by the PC Board of Supervisors, the County Administrator, the Assistant County Administrator, and County employees.

 

  1. Alex Turner

 

  1. MARGARET E. BREWER SCHOLARSHIP

($5000 a year for 4 years for a total scholarship award of $20,000)

 

  1. David Hayes

 

COMMUNITY SCHOLARSHIPS AND ACADEMIC AWARDS

 

The following individuals have been awarded community scholarships.  Scholarship awards are reported by the awarding organization and students. 

 

  1. B’nai B’rith Achievement Award Nominees

 

  1. Kelsey Arnold
  2. Chase Dotson

 

 

Count Pulaski Chapter/Daughters of the American Revolution (DAR) – 2020 Good Citizen AwardWinner

    1. Madelyn Aust

 

  1. PEO Chapter AB Scholarship-$1,000
    1. Grace Bailey

 

  1. Dorothy Collins/PEO Chapter H Scholarship   $1,500
    1. Molly Cox

  

  1. PEO STAR Scholarship $2,500
    1. Grace Bailey

 

  1. Shelor Toyota Motor Mile Scholarship $1,000
    1. Grace Bailey

  

  1. NRCC Educational Foundation Endowed Scholarships $1,500 renewable for two years
  2. Andrew Davis
  3. Dakota Draper
  4. Kenzie Dunford
  5. Anna Freeman
  6. James Horton-Gramby
  7. Jozie Huff
  8. Lacey King
  9. Daniel Linkous
  10. Ryan Luu
  11. Cade Muse
  12. Layne Suthers
  13. Hailey Warden
  14. Nathaniel Webb
  15. Ryan Whitaker
  16. Layton Yates

 

 

  1. Ethel Clark Memorial Scholarship-First United Methodist Church$500

 

 

 

  1. Pulaski County Proud Scholarship  $1600

 

  1. Brooklyn Porter

 

  1. Alpha Delta Kappa Scholarship $500
    1. Lucy Martin

 

  1. Pulaski County Education Association (PCEA) Scholarship $1,000
    1. Anna Freeman

 

  1. 16. SOAR Scholarship $2000
  2. Skylar Burton
  3. Allyson Castle
  4. Andrew Davis
  5. Damion Fowlkes
  6. Anna Freeman
  7. Jozie Huff
  8. Alyran Meadows
  9. Anna Newcomb
  10. Kelsi Pack
  11. RJ Phillips
  12. Jeremiah Williams
  13. Makenzie Wyrick

 

 

  1. Community Foundation Scholarship—Jo Ann Slate Smith Scholarship $2,000 each
  2. Grace Bailey
  3. Noah McCarty

 

 

  1. Community Foundation Scholarship—Auxillary of Radford Hospital/CNRVMC Scholarship $1,215
  2. Molly Cox

 

  1. Community Foundation Scholarship—Benjamin Eiss Memorial Scholarship $1,000
  2. Ashlyn Kirtner

 

  1. Early Childhood Education: Student of the Year Scholarship $500
  2. Khalia Brown

 

  1. NRCC ACCE Students $4,700 renewable for two years

         

  1. Arnold, Parker
  2. Aulabaugh, Madison
  3. Aust, Madelyn
  4. Bishop, William
  5. Bopp, Lucas
  6. Boyd, Jesse
  7. Brunner, Madison
  8. Bugg, Chance
  9. Burchett, Hannah
  10. Burton, Skylar
  11. Camacho, Zachary
  12. Caudell, Wesley
  13. Coleman, Logan
  14. Covey, Parker
  15. Craig, Corie
  16. Cregger, Robert
  17. Crigger, Addie
  18. Crisp, Audrey
  19. Davis, Kellen
  20. DeHart, Gavin
  21. Deweese, Benjamin
  22. Dibeler, Summer
  23. Dunnigan, Nicholas
  24. Dye, Jordan
  25. Fitzwater, Breanna
  26. Fowlkes, Damion
  27. Fox, Zachary
  28. Fricker, Anna
  29. Hall, Jacob
  30. Hancock, Kaitlyn
  31. Howard, Aaron
  32. Hudson, Rachel
  33. Hunley, David
  34. Jarrells, William
  35. Jones, Emma
  36. Kessinger, Brandon
  37. Kolb, Samuel
  38. Kress, James
  39. Lawson, Addisen
  40. Linkous, Landon
  41. Lytton, Jacob
  42. Manning, Maggie
  43. Martin, Lucy
  44. McGuire, Jaden
  45. Montgomery, William
  46. Montgomery, Wesley
  47. Newcomb, Anna
  48. Parmelee, Alex
  49. Perry, Ellie
  50. Phillips, Raymond
  51. Reece, Andrew
  52. Reese, Samantha
  53. Remington, Clay
  54. Scott, Emmerson
  55. Semones, Anastazia
  56. Shane, Jesse
  57. Smith, Kristal
  58. Snell, Ericka
  59. Stables, Nakenzi
  60. Stire, Serenity
  61. Stowers, Christopher
  62. Tabor, Justin
  63. Tuggle, Austin
  64. Turman, Jacob
  65. Warner, Ashtyn
  66. Webb, Andrew
  67. Webb, Elizabeth
  68. Webb, Gabriel
  69. Webb, Madison
  70. Wyrick, Makenzie